افزایش ارزش شرکت ها بر اساس با کیفیت نمودن سودهای شرکت

  • مشاوره مدیریت ثروت اشخاص و شرکت‌ها Wealth Management
  • تشکیل پورتفوی و سبد سهام مناسب با حداکثر بازدهی و حداقل ریسک Portfolio Management
  • ارائه تحلیل شرکت‌های بورسی و غیر‌بورسی Business Analysis
  • محاسبه بازده و ریسک‌های مورد انتظار سرمایه‌گذاری‌ها Expected return & Risk
  • تدوین طرح تجاری و تهیه گزارش‌های ارزیابی اقتصادی طرح‌ها F.S & B.P

با کیفیت نمودن سودهای شرکت

سیستم حسابداری شرکتها بر مبنای حسابداری تعهدی عمل می کند، این رویه نمی تواند اطلاعات دقیقی از میزان فروش ها و سودهای نقدی حاصل شده شرکت نشان دهد، لذا بر اساس مدل های گوناگون تلاش می شود که نسبت ورود منابع عملیاتی به شرکت در مقابل ایجاد درآمدهای نقدی در آن کسب و کار با هم مقایسه شوند و اطلاعات کامل تری به استفاده کنندگان ارائه شود.
کیفیت سود یک شرکت با کنار گذاشتن هرگونه ترفند حسابداری، یا رویدادهای یکباره که ممکن است اعداد نهایی واقعی عملکرد را منحرف کند، آشکار می شود. پس از حذف این موارد، درآمد حاصل از فروش بالاتر یا هزینه های کمتر به وضوح قابل مشاهده است.
حتی عوامل خارج از شرکت نیز می تواند بر ارزیابی کیفیت سود تأثیر بگذارد. برای مثال، در دوره‌هایی که تورم بالاست، کیفیت سود برای بسیاری از کسب و کارها ضعیف در نظر گرفته می‌شود، چرا که ارقام فروش آنها نیز متورم شده است.
به طور کلی، سودهایی که به صورت محافظه کارانه محاسبه می شوند، قابل اعتمادتر از آنهایی هستند که توسط سیاست های حسابداری تهاجمی محاسبه می شوند. کیفیت سود می تواند با روش های حسابداری که فروش ضعیف یا افزایش ریسک تجاری را پنهان می کند، کاهش یابد.
خوشبختانه در این راستا اصول حسابداری پذیرفته شده عمومی (GAAP) وجود دارد که توسط همین موسسه تدوین شده که هرچه یک شرکت بیشتر به آن استانداردها پایبند باشد، احتمالاً کیفیت درآمد آن بالاتر خواهد بود.
چندین رسوایی بزرگ مالی، در تاریخ کسب و کار جهان، از جمله شرکت Enron و شرکت WorldCom، نمونه هایی از کیفیت بسیار ضعیف درآمد بوده اند که سرمایه گذاران را گمراه کرده اند.

کیفیت سود یک شرکت با کنار گذاشتن هرگونه ترفند حسابداری، یا رویدادهای یکباره که ممکن است اعداد نهایی واقعی عملکرد را منحرف کند، آشکار می شود.

مفهوم کیفیت سود

یکی از اعدادی که تحلیلگران دوست دارند آن را دنبال کنند، درآمد خالص است. این یک عدد مرجع برای چگونگی عملکرد شرکت از منظر سودآوری را نشان می دهد. اگر درآمد خالص شرکت بالاتر از سه ماهه یا سال قبل خود باشد، و همینطور اگر از برآوردهای تحلیلگران پیشی بگیرد، یک برد برای شرکت محسوب می شود.
اما این اعداد درآمد چقدر قابل اعتماد هستند؟ با توجه به رویه های حسابداری بی شماری که وجود دارد، شرکت ها می توانند اعداد سود خود را به سمت بالا یا پایین دستکاری کنند تا نیازهای خود را برآورده کنند.
برخی از شرکت ها سود خود را به سمت پایین دستکاری می کنند تا میزان مالیات برآوردی که باید پرداخت کنند را کاهش دهند. برخی دیگر راه هایی برای افزایش مصنوعی درآمدها و سودهای خود پیدا می کنند تا آنها را برای تحلیلگران و سرمایه گذاران بهتر جلوه دهند.
گفته می شود شرکت هایی که درآمد خود را دستکاری می کنند کیفیت درآمد ضعیف یا پایینی دارند. شرکت هایی که سود خود را دستکاری نمی کنند دارای کیفیت سود بالاتری هستند. این به این دلیل است که با بهبود کیفیت سود یک شرکت، نیاز آن به دستکاری سود برای به تصویر کشیدن یک وضعیت مالی خاص کاهش می یابد. با این حال، بسیاری از شرکت‌های با کیفیت سود بالا همچنان اطلاعات مالی خود را طوری تنظیم می‌کنند تا بار مالیاتی خود را به حداقل برسانند.
همانطور که در بالا ذکر شد، شرکت هایی با کیفیت بالای درآمد از استانداردهای حسابداری GAAP که در بسیاری از کشورهای دنیا استفاده می شود، پیروی می کنند. ویژگی های اساسی این استانداردها قابلیت اطمینان و مرتبط بودن آن است. به این معنا که:
قابلیت اطمینان: یعنی معیاری قابل تأیید، عاری از خطا یا سوگیری است و به طور دقیق تراکنش را نشان می دهد.
مرتبط بودن: یعنی قدرت پیش بینی دارد. می تواند پیش بینی های قبلی را تأیید یا در تضاد با آن باشد و هنگام انجام پیش بینی های جدید ارزش فوق العاده ای دارد.
عملکرد کیفیت سود چگونه است؟ و چگونه برآورد می شود؟
راه های زیادی برای سنجش کیفیت سود با مطالعه گزارش سالانه یک شرکت وجود دارد.
تحلیلگران معمولا از بالای صورت سود و زیان یک شرکت شروع می کنند و به سمت پایین حرکت می کنند. به عنوان مثال، شرکت هایی که رشد فروش بالایی را گزارش می کنند ممکن است این رشد بالا در اثر فروش های اعتباری و نسیه شرکت ایجاد شده باشند، تحلیلگران نسبت به فروش هایی که فقط به دلیل شرایط اعتباری ضعیف شرکت حاصل شده باشند، محتاط هستند. (تغییرات در فروش اعتباری یا حساب های دریافتنی را می توان در ترازنامه و صورت جریان نقدی یک کسب و کار مشاهده کرد.)
تحلیلگران با ارزیابی صورت سود و زیان، ممکن است به دنبال تغییراتی بین جریان نقد عملیاتی و درآمد خالص کسب و کار باشند. شرکتی که درآمد خالص بالایی دارد اما جریان های نقدی منفی ناشی از عملیات دارد، در جایی غیر از فروش به این درآمدهای ظاهری دست می یابد.
تعدیل‌های یکباره برای درآمد خالص، که به عنوان درآمد یا هزینه‌های غیر تکراری نیز شناخته می‌شوند هم یکی دیگر از نشانه های هشدار و قرمز است. به عنوان مثال، یک شرکت ممکن است هزینه های خود را در سال جاری با بازپرداخت تمام بدهی خود به صورت یکجا در سالها یا سال آتی کاهش دهد، این امر باعث کاهش هزینه های بدهی و افزایش درآمد خالص برای سال جاری می شود و در عین حال مشکل بازپرداخت را کاهش می دهد. طبیعتاً سرمایه گذاران بلندمدت به این حرکت اهمیتی نمی دهند.

به مشاوره مالی حرفه‌ای نیاز دارید؟

نمونه ای از دستکاری درآمد


یک شرکت می‌تواند با اعمال کاهش در سرمایه ثبتی خود، معیارهای سود رایج مانند سود هر سهم و نسبت قیمت به سود را دستکاری کند که این امر تعداد سهام موجود را در شرکت کاهش می‌دهد. به این ترتیب، شرکتی با کاهش درآمد خالص ممکن است بتواند رشد سود هر سهم را نیز ثبت نماید. زمانی که سود هر سهم بالا می رود، نسبت قیمت به سود هر سهم (نسبت P/E) کاهش می یابد. این موضوع این طور نشان داده می شود که ارزش سهام کمتر از ارزش حقیقی آن است.
زمانی که یک شرکت برای تامین مالی خرید سهام خزانه، بدهی اضافی می گیرد، این موضوع می تواند نگران کننده باشد. شرکت ها ممکن است این کار را انجام دهند تا به طور مصنوعی قیمت هر سهم سهام خود را با کاهش تعداد سهام شناور موجود برای خرید در بازار آزاد افزایش دهند، بنابراین این تصور را ایجاد می کنند که ارزش سهام افزایش یافته است.
یکی دیگر از روش های برآورد کیفیت سود ایجاد شده در کسب و کار این است که تحلیلگران میزان رشد فروش و رشد سود خالص شرکت را در مقایسه با افزایش خالص سرمایه در گردش در شرکت می سنجند، بدین ترتیب که چنانچه میزان رشد فروش و رشد سود خالص شرکت هر دو بیش از رشد خالص سرمایه در گردش شرکت باشد، کیفیت سود حاصل شده است، این موضوع به این دلیل است که نشان می دهد که شرکتها چگونه از ورود منابع نقد عملیاتی خود به کسب و کارشان استفاده نموده اند و آیا از این منابع در جهت ایجاد فروش و سود استفاده نموده اند یا خیر؟ که اگر چنین باشد و منابع نقد عملیاتی با ورود به شرکت سبب تولید فروش و سود شده باشد پس می توان نتیجه گرفت که کیفیت در درآمدهای شرکت حاصل شده است.
سخن آخر اینکه کسب و کارها می توانند با اهمیت به سودآورهای خود که کیفیت را در آنها لحاظ نموده باشند، به افزایش ارزش شرکت خود امیدوار باشند، چرا که این درآمدها و سودهای با کیفیت است که مدام بر ارزش کسب و کارشان می افزاید.

مشاوره سرمایه گذاری

سوالات متداول

پاسخگوی سوالات شما هستیم

سرمایه‌گذاران بر‌اساس سطح ریسک‌پذیری خود به دنبال شناخت فرصت‌های سرمایه‌گذاری سودآورند و بازار سرمایه به‌عنوان یکی از بازارهای جذاب، پویا و متنوع می‌تواند پاسخ‌گوی نیاز سرمایه‌گذاران از قشرهای مختلف باشد.